W dniu 7.05.2024r  ramach projektu: „Zielona Gmina Trzebownisko” uczniowie klas siódmych mieli możliwość obejrzenia od środka jak działa Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii w Rzeszowie - ITPOE - spalarnia odpadów, która należy do spółki PGE Energia Ciepła S.A. Oddział Elektrociepłownia w Rzeszowie.

W czasie wizyty uczniowie dowiedzieli się nie tylko jak funkcjonuje spalarnia, ale także, że wśród trafiających do niej odpadów wciąż za dużo jest takich, które nie powinny tam się znaleźć. Do ITPOE trafiają niesegregowane, czyli zmieszane odpady komunalne.

Uczniowie wzięli udział w warsztatach edukacyjnych mających na celu zaznajomienie ich z technologiami przyjaznymi środowisku oraz rozwinęli świadomość proekologiczną.

Przetwarzaniu z Odzyskiem Energii poddawane są odpady komunalne, w większości pochodzące z miasta i okolicznych gmin. Była to interesująca i cenna lekcja ekologii.