2020/2021

118241512 364929788018212 3824163300731060089 n

     Grupa „Tygryski” to wesołe, uśmiechnięte i ciekawe życia dzieci.

Już w pierwszym tygodniu dzieci poznawały się i bawiły z sobą.  Ustaliliśmy kodeks grupy, zwyczaje oraz obowiązujące zasady bezpieczeństwa.

W grupie jest 15 – sześciolatków i 12 – pięciolatków.

Dziewczynek jest 13, a chłopców 14.

 

Kto Ty jesteś? – Polak mały.

Jaki znak twój? – Orzeł biały.

11 listopada 1918 zapamiętamy już na zawsze… Właśnie tego dnia, po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. Dlatego też każdego roku 11 listopada obchodzimy nasze święto narodowe – Święto Niepodległości.

Pielęgnując tradycje oraz patriotyzm 10 listopada 2021 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Z tej okazji wszystkie przedszkolaki ubrane w stroje w barwach biało-czerwonych uroczyście świętowały ten wyjątkowy dzień dla Nas – Polaków. Głównym celem uroczystości było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju.

akademia

Dzień Patrona

Nasza grupa łącząc się z całą społecznością szkolną uczestniczyła w uroczystej Mszy Świętej oraz obejrzała program artystyczny w wykonaniu starszych uczniów. Przedszkolaki uczciły pamiętać Jana Pawła II składając kwiaty i zapalając znicz pod pomnikiem patrona, wspólnie odśpiewaliśmy ulubiona pieśń "Barka ". Każde dziecko rysowało postać papieża oraz wypowiadało się na temat jakie pytanie chciałoby zadać patronowi. Na koniec dnia odbyła się degustacja "Papieskiej Kremówki ".

Wizyta Strzelców

Mogliśmy gościć starszych kolegów , uczniów naszej szkoły , którzy działają w organizacji Strzelców. Wysłuchaliśmy pogadanki na temat symboli narodowych, historii powstania Strzelców. Mogliśmy obejrzeć zaprezentowaną musztrę oraz mundury. Było to bardzo ciekawe spotkanie i mamy nadzieję że będzie ono kontynuowane.

Interaktywne spotkanie z bajką w wykonaniu Katolickiego Teatru z Krakowa

Dzieci poznały bohaterów z czterech bajek. "Pinokio, Pocahontas, Sindbad i Królowa Śniegu". Wszyscy byli bardzo zadowoleni i  podekscytowani, oglądaną sztuką.

Urodziny Kubusia Puchatka

W tym roku Kubuś Puchatek świętował 95 urodziny. Z tej okazji wszystkie dzieci były ubrane w kolorach  żółto - czerwonych. Odbyło się mnóstwo konkursów, zabaw ale były także zadania matematyczne i labirynty. Dzieci degustowały miód i poznały jego walory zdrowotne. Był to dzień pełen wrażeń.

.

Być dobrym jak chleb

W ramach realizacji programu "Piękna nasza Polska cała " przedszkolaki poznały proces wypieku chleba, oglądały zboża takie jak : pszenica i żyto. Upiekliśmy jeden wspólny chleb oraz każdy dostał swoją porcję ciasta z którego mógł uformować swój mały chlebek. Dzieci były zachwycone taką aktywnością.

Wizyta w remizie strażackiej

Wspaniałą niespodziankę sprawili nam strażacy OSP Jasionka, podczas naszego spraceru, wracający strażacy z akcji zaprosili nas do remizy. Było to bardzo miłe spotkanie, bardzo dziękujemy strażakom.

 

KORALE DLA NIEPODLEGŁEJ 

Jednym z zadań, realizowanego programu "Piękna nasza Polska cała " było wykonanie korali dla Niepodległej.
Tygryski zabrały się do pracy , wykorzystując dostępny materiał przyrodniczy - jarzębinę. Było to bardzo ciekawe doświadczenie wymagające dużej precyzji i dokładności
.

Sprzątanie Świata

MYŚLĘ, WIĘC NIE ŚMIECĘ!

 

Dzień Chłopaka

Ach ci nasi wspaniali chłopcy....

W dniu swojego święta, musieli wykazać się wiedzą, znajomością bajek i przysłów oraz sprawnością fizyczną. Wszystkie konkursy przeplatane były zabawami. Odbyła się też męska rewia mody, chłopcy losowali nakrycie głowy lub ubiór, który musieli zaprezentować. Na koniec dziewczynki złożyły życzenia, odśpiewały "Sto lat" oraz wręczyły laurki.

Dzień Przedszkolaka

Dzień Kropki

Wszyscy dzisiaj w naszym  przedszkolu mieli symboliczne kropki, jedni na skarpetkach, drudzy na sweterkach, a jeszcze inni na spodniach. W tym dniu dzieci poznały losy bohaterki Vashti, która mówiła o tym, jak być kreatywnym i nigdy się nie poddawać, a co najważniejsze wierzyć we własne siły. Przedszkolaki same też musiały wykazać się kreatywnością tworząc swój wyjątkowy obrazek, właśnie z kropki. Liczyły również kropki, układały we wzory i wylepiały kropkowe obrazki.

 zdjęcia

Straż Gminna

Nasze przedszkole odwiedzili panowie ze Straży Gminnej, którzy w bardzo ciekawy sposób przedstawili dzieciom  obowiązujące zasady bezpieczeństwa na drodze oraz w życiu codziennym. Dzieci poprzez zabawę uczyły się przejścia przez pasy. Zdobytą wiedzę testowaliśmy na wspólnym spacerze. Wszystkie „Tygryski” dobrze  już wiedzą jak należy zachować się na drodze.

zdjęcia

 

Zakończenie przedszkola

film

Dzień Mamy i Taty

Film

Jesteśmy z Wami niebieskimi motylami

W miesiącu kwietniu w szczególny sposób solidaryzujemy się z osobami z autyzmem. W tym roku wspieramy akcję zapoczątkowaną przez Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Jana Pawła II w Jarosławiu- Jesteśmy z Wami niebieskimi motylami, przesyłając niebieską iskierkę przyjaźni.

„Wiosno! Czekamy na Ciebie!”

Tygryski w tym roku uroczyście świętowały pierwszy dzień wiosny. Tego dnia przyszły do przedszkola ubrane w kolor zielony. Dodatkowo wykonaliśmy wiele zadań. Były to: zagadki i piosenki, tańce i zabawy. Były też opowiadania, spacer, okrzyki dla wiosny i ukłony! Był nawet teatrzyk! 

„Walentyki – czyli przedszkolne święto przyjaźni”

Tego dnia przedszkolaki ubrane na czerwono rozmawiały o przyjaźni. Dlaczego warto mieć przyjaciela? Jak okazać przyjaźń innym? Wykonywaliśmy pamiątkowe kartki dla swoich przyjaciół, bawiliśmy się balonikami. A na koniec był słodki lizak w kształcie serca ?.

Bal karnawałowy

Dzień Babci i Dziadka

Życzenia od Tygrysków 

 

Świąteczny czas

Pieczemy i ozdabiamy pierniczki

Wizyta św. Mikołaja

„Idzie dobry święty,

Uśmiecha się w koło,

Grzecznym dzieciom biją

serduszka wesoło.

Niesie w dużym worku

prezentów bez liku,

Pełno dzisiaj wszędzie

radości i krzyku”

Dokładnie tak było dnia 4 grudnia, kiedy to w naszym przedszkolu pojawił się długo wyczekiwany Święty Mikołaj. Tygryski od kilku dni przygotowywały się do tego spotkania ucząc się piosenek i wierszy.

Kochany Święty Mikołaj obdarował wszystkich wspaniałymi upominkami – nie tylko dzieci ?

Dziękujemy Mikołaju i zapraszamy za rok!

Urodziny Kubusia Puchatka

Dzisiejsze urodziny Kubusia Puchatka to był zwariowany dzień pełen atrakcji ? Świętowanie urodzin odbywało się na zasadzie poszukiwania skarbu po kolei wykonując wskazane zadania. Były zagadki, krzyżówka, zadania ruchowe, degustacja miodu, szalone zabawy z chustą animacyjną, uroczyste śpiewanie "sto lat" , kolorowanie ilustracji tematycznych, seans filmowy i sesja fotograficzna.

Jesień w sadzie i w ogrodzie

Jesień to wspaniała pora roku, która dostarcza nam mnóstwa tematów do codziennych zajęć. Zachwyceni jej pięknem i różnorodnością ochoczo poznajemy jej cechy charakterystyczne. Dużo rozmawiamy o darach jesieni – poznajemy je, oglądamy, dotykamy, wąchamy. Bardzo dużo przeliczamy, klasyfikujemy, dobieramy w grupy. Słuchamy opowiadań, wierszy i śpiewamy piosenki o tematyce jesiennej. Wykonujemy piękne prace plastyczne, rozwiązujemy zagadki, dzielimy jesienne słowa na sylaby i głoski. Ojjj… jesień to bardzo pracowita pora roku ?

 

Dzień Chłopaka

30 września obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Chłopaka. Z tej okazji chłopcy wysłuchali komplementów od swoich przedszkolnych koleżanek. Zastanawialiśmy się też, jakie ważne funkcje wykonują chłopcy i dorośli mężczyźni. Dziewczynki złożyły kolegom piękne życzenia oraz wykonały własnoręcznie papierowe krawaty.

Jesień przyszła do nas

Od kilku dni spacerujemy i szukamy oznak jesieni w najbliższej okolicy naszego przedszkola. Znalezione skarby zbieramy do koszyczka i przynosimy do naszego jesiennego kącika. Następnie na zajęciach przeliczamy je, segregujemy, układamy w rytmy, klasyfikujemy a także wykorzystujemy do prac plastycznych. Jesień jest wspaniała!

 

 

Zabawy na świeżym powietrzu

Tygryski uwielbiają brykać na świeżym powietrzu!

   Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu to jedna z ulubionych form spędzania czasu przez dzieci w wieku przedszkolnym. Korzystając z pięknej wrześniowej pogody codziennie spacerujemy, gramy w piłkę czy bawimy się na przedszkolnym placu zabaw. O korzyściach płynących z takich aktywności chyba nie trzeba nikogo przekonywać ? Wystarczy spojrzeć na uśmiechnięte buzie dzieci ?

 

 

15 września – Międzynarodowy Dzień Kropki

       Za nami intensywny kropkowy dzień ? Było mnóstwo zabawy i nauki. Na początku wysłuchaliśmy historii Vashti- czyli dziewczynki, od której całe kropkowe święto się zaczęło. Rozmawialiśmy o swoich talentach - i tak powstało nasze grupowe drzewo talentów. Była też matematyka - liczyliśmy i klasyfikowaliśmy kropki, była kropkowa praca plastyczna, zabawy z nakrapianymi balonami i sesja zdjęciowa w kropkowej fotobudce ?

 

 

TYGRYSKI W ŚWIECIE ZASAD RUCHU DROGOWEGO

       Przez cały ubiegły tydzień zapoznawaliśmy się z zasadami ruchu drogowego. Poznawaliśmy znaki drogowe, ćwiczyliśmy przechodzenie przez jezdnię, rozmawialiśmy o zagrożeniach i sytuacjach niebezpiecznych. Tygryski doskonale poradziły sobie z wszystkimi zadaniami a na zakończenie wykonały wspaniałą pracę plastyczną.

 

 

 

2019/2020

       Grupa "Tygrysków" liczy w bieżącym roku 25 dzieci: 17 sześciolatków i 8 pięciolatków, w tym 16 chłopców i 9 dziewczynek.

       Tygryski uwielbiają brykanie, czyli wszystkie zabawy ruchowe. Poza tym chętnie wykonują prace plastyczne, budują z klocków i śpiewają piosenki. Świetnie razem się bawimy i wesoło spędzamy czas.

 Tygryski1

 

Ważna informacja

Zdalne nauczanie

25.03

26.03

język angielski

27.03

30.03

31.03

religia

język angielski

01.04

KONKURS

02.04

język angielski karty pracy

03.04

06.04

religia

07.04

język angielski

08.04

Wyniki konkursu świątecznego

religia

język angielski

09.04

10.04

14.04

język angielski

15.04

16.04

religia

język angielski

17.04

20.04

religia

21.04

język angielski

22.04

religia

23.04

język angielski

24.04

27.04

religia

28.10

język angielski

29.04

religia

30.04

język angielski

04.05

religia

05.05

język angielski

06.05

religia

07.05

język angielski

08.05

11.05

religia

12.05

język angielski

13.05

religia

14.05

język angielski

15.05

Jan Paweł II

18.05 - 21.05

religia

Język angielski

religia

język angielski

22.05

25.05 - 28.05

religia

język angielski

religia

język angielski

29.05

01.06

religia

język angielski

religia

język angielski

05.06

religia

język angielski

religia

15.06

religia

język angielski 1

język angielski 2

religia

 

"Przedszkolne święto dziewczynek"

"Zajęcia na temat wirusów i bakterii"

"Nasz przyjaciel z karmnika"

"Doskonalenie sprawności manualnej - praca z plasteliną"

"Cudowna lampa Alladyna"

Tę niezwykle ciekawą opowieść przedszkolaki miały okazję obejrzeć w wykonaniu Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa. Dzieci chętnie włączyły się do wspólnego śpiewu i z zaciekawieniem obserwowały barwną scenografię. Prezentowana opowieść wniosła bogate treści wychowawcze - nie pieniądze, lecz miłość i szczęście mają w życiu prawdziwą wartość.

Zajęcia rytmiczne z panem Waldemarem Wywrockim

"Mądry dzieciak" - czyli nauka przez zabawę

Tuż przed feriami naszą grupę odwiedził niezwykły gość . Pan Tomasz Madej odkrył przed nami właściwości ciekłego azotu oraz sprężonego powietrza. Wszystkie zaprezentowane doświadczenia były niezwykle ciekawe i widowiskowe. Tygryski były zachwycone i mocno zainteresowane Bardzo dziękujemy panu Tomaszowi i rodzicom Lenki. To było niesamowite spotkanie. 

"WIGILIA GRUPOWA"

20 grudnia był bardzo uroczystym dniem. Tego dnia odbyła się wigilia grupowa. Odświętnie ubrane dzieci chętnie łamały się opłatkiem, składały sobie życzenia i śpiewały kolędy. Rodzice przygotowali poczęstunek - tradycyjne pierogi, kompot i pierniczki.

 

"UBIERAMY CHOINKĘ"

Czując atmosferę zbliżających się Świąt, grupa Tygrysków chętnie przystąpiła do dekorowania sali. Z wielką przyjemnością ubraliśmy choinkę i wykonaliśmy wiele dekoracji na świąteczne stoły.

"ODWIEDZIŁ NAS MIKOŁAJ"

6 grudnia nadszedł długo wyczekiwany dzień spotkania ze Świętym Mikołajem. Przedszkolaki pięknie przywitały gościa wierszem i piosenką, za co Mikołaj wręczył im drobne upominki.

Spotkanie z policjantem

Dnia 10 grudnia nasze przedszkole odwiedził pan dzielnicowy - mł.asp. Krzysztof Żurawski. Wizyta związana była z przypomnieniem przedszkolakom o zasadach bezpieczeństwa na drodze, podczas ataku psa i w czasie spotkania z nieznajomym. Ponadto pan dzielnicowy zaprezentował niezbędne akcesoria w pracy policjanta. To było bardzo ciekawe spotkanie.

"ANDRZEJKI"

       Dnia 29 listopada obchodziliśmy w przedszkolu Andrzejki. Tego dnia dzieci poznały dawne tradycje i ich znaczenie. Podczas zabaw przedszkolaki wywróżyły sobie między innymi to, kim będą w przyszłości. Nie zabrakło też zabaw muzycznych i słodkiego poczęstunku.

"Pinokio"

Dnia 9 października przedszkolaki odwiedziły Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, gdzie obejrzały spektakl o przygodach drewnianego pajacyka "Pinokio".

 Urodziny Kubusia Puchatka

Niedawno obchodziliśmy 93 urodziny Kubusia Puchatka. W naszym przedszkolu to tradycyjnie już bardzo huczna uroczystość. I w tym roku nie zabrakło atrakcji. Był ogromny tort, tańce z balonikami, degustacja miodku, czytanie Puchatkowych opowieści, zagadki i dużo uśmiechu

 Jesień wokół nas

Tygryski spacerując po okolicy szukają oznak jesieni. Jej dary przynosimy do sali przedszkolnej gdzie powstają piękne dekoracje i jesienne prace plastyczne.

 

Akcje czytelnicze 

Przedszkolaki z grupy "tygrysków" bardzo chętnie słuchają czytanych im bajek i opowiadań. Staramy się stwarzać okazję do czytania jak najczęściej. Nasza grupa bierze udział w programie promującym czytelnictwo "Mały miś w świecie wielkiej literatury". Ponadto w każdy poniedziałek odwiedzają nas starsze koleżanki ze szkoły podstawowej, które czytają "tygryskom" wybrane bajki.

Tygryskowa wymiana pocztówkowa

Przedszkolaki bardzo chętnie zaangażowały się w wysyłanie pocztówek z pozdrowieniami. Podpisane i przygotowane wcześniej kartki zanieśliśmy na pocztę, przykleilismy znaczki i wrzuciliśmy do skrzynki. Teraz czekamy na pozdrowienia zwrotne z Warszawy, Gdańska, Lublina, Zamościa, Wrocławia i Bydgoszczy.

 

Zajęcia edukacyjne na temat higieny jamy ustnej

Grupa "tygrysków" wzięła udział w warsztatach z panią stomatolog, która pokazała jak we właściwy sposób dbać o ząbki. Wszystkie przedszkolaki wzorowo zaprezentowały szczotkowanie zębów, za co każdy otrzymał złoty medal i pamiątkowy dyplom.

 

Dzień Chłopaka w przedszkolu

Pod koniec września uroczyście obchodziliśmy święto chłopców. Były konkursy z nagrodami, słodki poczęstunek, życzenia dla chłopców oraz drobne upominki. Jeszcze raz: wszystkiego najlepszego.

Bezpieczni na drodze

Dnia 17 października odwiedzili nas Panowie ze Straży Gminnej. Podczas zabaw z rekwizytami przedszkolaki nauczyły się jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię.

Międzynarodowy Dzień Kropki

Dnia 16 października obchodziliśmy w przedszkolu "Dzień Kropki". Na początku wysłuchaliśmy historii małej dziewczynki Vashti, która dzięki kropce uwierzyła we własne możliwości i pokonała towarzyszące jej trudności. Tego dnia rozmawialiśmy o swoich talentach, malowaliśmy kropkowe obrazy, szukaliśmy kropek, liczyliśmy kropki. Świetną zabawę ułatwiały nam kropkowe ubrania i kropkowa fotobudka