Logotyp - Podkarpackie Centrum Nauki "Łukasiewicz"  Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” to nowy punkt na mapie atrakcji edukacyjnych Podkarpacia. To miejsce popularyzujące i przybliżające naukę i innowacje technologiczne, nie tylko najmłodszym. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie.

     W dniach 2 i 3 lutego przedszkolaki i uczniowie z naszej szkoły zostali „przedpremierowo” zaproszeni przez Pana Krystiana Rzemienia – kierownika zespołu ekspozycji i animacji PCN „Łukasiewicz” do poznania centrum. Zwiedzając obiekt mogliśmy nie tylko oglądać przygotowane ekspozycje, ale również samodzielnie przeprowadzić wiele eksperymentów na licznych stanowiskach. Zwiedzanie centrum polega przede wszystkim na empirycznym doświadczaniu. Nie spotkamy tu tabliczki z napisem „Prosimy nie dotykać eksponatów”, wprost przeciwnie, aby dowiedzieć się więcej o danym zagadnieniu, należy wcisnąć przycisk, dotknąć tabletu czy fizycznie stanąć na czymś, pociągnąć za jakiś sznurek, czy pokręcić korbką.

Zwiedzając w ten sposób centrum, mogliśmy sprawdzić m. in. w jakim czasie pokona się trasę z punktu A do punktu B różnymi środkami transportu, jak rozwijają się baktrerie, jak powstaje huragan, jak działa ciśnienie atmosferyczne. Zajrzeliśmy do wnętrza człowieka, sprawdziliśmy swój refleks i natężenie głosu – bezkarnie można było krzyczeć z całych sił, i nikt nie zwrócił nam uwagi. A to tylko wierzchołek góry lodowej...

Dla potrzebujących chwili przerwy przygotowana została strefa relaksu, z kolorowymi pufami i leżankami.

Największą atrakcją, patrząc na długość kolejki, był jednak symulator lotu, w którym poczulismy się jak pilot podchodzący do ladowania na lotnisku w Jasionce J.

   Dzięki wizycie w „Łukasiewiczu” dotychczas skomplikowane zjawiska przyrody, prawa fizyczne i ciało człowieka stały się bardziej zrozumiałe, a dzieci i młodzież poczuli się jak prawdziwi badacze. Przekonaliśmy się, że nauka to wciągajaca i fascynująca przygoda. Pełni wrażeń i bogatsi o zdobytą wiedzę wróciliśmy do szkoły, z mocnym postanowieniem, że to nie była nasza ostatnia wizyta w tym miejscu.

     Gorąco wszystkim polecamy wycieczkę do PCN „Łukasiewicz”