Opiekunowie: pani Agata Górecka i pan Paweł Wiktor

Związek Strzelecki należy do organizacji proobronnych i społeczno-wychowawczych. Odegrał ogromnie ważną rolę w przygotowaniach do odzyskania Niepodległości jeszcze przed Wielką Wojną 1914-18, potem w Legionach i Polskiej Organizacji Wojskowej. Lata 1939-89 ze zrozumiałych względów stanowią przerwę w jego działności. Przełom 1989 r. przyniósł Związkowi odrodzenie. Powstało kilka ogólnopolskich organizacji strzeleckich, nawiązujących do tradycji lat 1910-1918, jak i II Rzeczypospolitej.
Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego powstał w 2013 roku. Tworzące go dziś Jednostki Strzeleckie należały do różnych Związków. Wewnętrzne dyskusje o przyjęciu strategii działań Organizacji i będący ich skutkiem brak porozumienia, spowodowały, że utworzyliśmy swoje stowarzyszenie, które przyjęło nazwę Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego.

PRAWO ORLĄT:

  1. Kocham Polskę i pragnę służyć Jej wszystkimi siłami.
  2. Dbam o honor i dobre imię orląt.
  3. Jestem dobrym synem i kolegą.
  4. Pokonuję wytrwale wszystkie trudności.
  5. Jestem odważny w słowie i czynie.
  6. Chcę być pożytecznym obywatelem i ofiarnym żołnierzem

PRZYRZECZENIE ORLĄT:

Wstępująć w szeregi ORLĄT Związku Strzeleckiego „STRZELEC” „Przyrzekam: Postępować stale według prawa orlęcego. Aby stać się godnymi tych orląt, które przelaną swą krwią serdeczną wskazały nam jak kochać ziemię ojczystą. Jak żyć dla niej i umierać. Tak nam dopomóż Bóg.”

Pierwsze drużyny „Orląt” Związku Strzeleckiego powstawały w Polsce od 1930 roku. W 1934 roku Zarząd Główny oraz Komenda Główna Związku Strzeleckiego wydała Instrukcję Orląt Związku Strzeleckiego.

Za podstawowy ideał wychowawczy przyjęto wykorzystanie dorobku ideologicznego i organizacyjnego Związku Strzeleckiego i to tego sprzed I Wojny Światowej, w tym kultu obrońców Lwowa z 1918 i 1920 r. - orlęta lwowskie,obierając za patrona bohatrerskiego płk Leopolda Lisa-Kulę.

Działalność